AHMET FAİK ÖZBİLGE İLE ÖZBEKİSTAN TURU / 16 – 22 Eylül 2023 / VİZESİZ

TAŞKENT – BUHARA – SEMERKANT – HIVA

 Gönlümüzdeki Program:

1.GÜN / 16 EYLÜL 2023 Cumartesi: İSTANBUL – TAŞKENT

İstanbul’dan uçuşumuzun ardından, yaklaşık 4.5 saatlik bir yolculuk sonrası başkent Taşkent’e varış, otele transfer ve yerleşme.

 2.GÜN / 17 EYLÜL 2023 Pazar:  TAŞKENT-SEMERKANT

Sabah kahvaltımızın ardından saat  Taşkent şehir gezimizde; Bağımsızlık Meydanı, Tiyatro Meydanı, Emir Timur Meydanı ve Heykeli, Kefeli-Şaş Türbesi, Özbekistan Diyanet İşleri Başkanlığı’nda bulunan Hazreti Osman dönemine ait Kuran-ı Kerim’in orijinal mushafı, Opera ve Bale Sarayı, 16. yy’dan kalma Kükeldaş, Barak Han Medreseleri’ni ziyaret ardından saat 18:45 civarı hızlı trenle, yaklaşık 2 saat 10 dakikalık bir yolculuk sonrası Mavi Kubbeler şehri SEMERKANT’a geliyoruz. Akşam yemeği ve Konaklama Semerkant’ta.

3.GÜN / 18 EYLÜL 2023 / SEMERKANT – BUHARA

Sabah kahvaltımızın ardından saat 10:00’de Marco Polo ve Timurhan’ın fetihlerine de sahne olmuş Semerkant, kavak ağaçlarının yükseldiği geniş caddeleri ile geçmişi günümüze taşıyarak sizi adeta kendisine hayran bırakacak.

Şehir turumuzda, Uluğ Bey’in öğrencilerine matematik ve astronomi öğrettiği, sekstantının halen bulunduğu medreseyi, Şir-Dar (Aslanhane) ve Tilya Kari medreseleri ile çevrilmiş Recistan Meydanı’nı görüyoruz. Emir Timur’un en sevdiği karısı için inşa ettirdiği Bibi Hanım Camii’ni, tarihi Afrasiab sit alanı ve Müzesi’ni, Şah-ı Zinde türbelerini ve Timur ile ailesinin mezarlarının bulunduğu; mavi ve yeşil çinilerle kaplanmış Gur Emir Türbesi deyine gezip göreceğimiz yerler arasında.

Derin bir tarih ve gizemlerle dolu İpek Yolu’nun en ilgi çekici hikâyelerinden birine sahip olan Gur Emir Türbesi’nin mazisi kısaca şöyle; 1941 yılında Sovyet antropologlar, Timur’un mezarını açmak için Semerkant’a geldiler. Semerkant’lı yaşlı bilginler Timur’un mezarının açılmasıyla savaş ruhunun yeniden canlanacağını ve ülkeye kötülük geleceğini söyleyerek protestolarda bulundular. Ancak 19 Haziran 1941′de Timur’un mezarı açıldı. Yapılan kazıda Timur’un 1,70 boyunda ve gerçekten aksak olduğu tespit edilirken aynı zamanda bir yazıtla karşılaşıldığı söylendi.

“Her kim ki benim mezarımı açacak olursa benden daha beter bir düşman bulacak.”

Mezarın açılmasından iki gün sonra adeta efsane gerçek oldu ve Hitler’in önderliğindeki Alman Ordusu Rusya’ya saldırdı. Savaş Timur’un naaşının mezarına getiriliş tarihine kadar devam etti.

Gezimizin sonunda alışverişlerimiz için Özbekistan’ın en güzel pazarlarından biri olan “Siab Pazarı”na gidiyor ve akşam yemeğimizin ardından 21:00’de ki hızlı trenle Buhara’ya geçiyoruz. Yaklaşık 1.5 saatlik bir yolculuk sonrası Buhara’ya geliyoruz. Konaklamamız Buhara’da.

 4.GÜN / 19 EYLÜL 2023 Salı / BUHARA

Kahvaltıdan sonra tüm gün Buhara bizleri bekliyor. Sanskritçe’de Budistlerin tapınma yeri, Farsça’da ise gurur anlamına gelen, Ömer Hayyam’dan, İbni Sina’ya uzun görkemli dönemler yaşamış, İpek Yolu üzerindeki en önemli kavşaklardan biri olmuş Buhara’yı geziyoruz.

Buhara Emirliği’nin sembolü Ark, süslü tavanıyla Bala Havuz Camisi, Eyüp Peygamber’in kuru topraktan asası ile su çıkarttığı “Çeşme Eyüb” Türbesi, göz alıcı süslemeleriyle Buhara’nın en eski mimarlık eseri olarak bilinen İsmail Samani Türbesi’ni görüyoruz. Geçmişte şehre gelen kervanların yollarını kolay bulması için tepesinde geceleri ateş yakılan 48 metre yüksekliğindeki Buhara’nın sembolü Kalyan Minaresi ve Camii, günümüzde kullanılan tek Medrese; Mir-i Arab, Uluğ Bey ve Abdülaziz Han Medreseleri de yine gezip göreceğimiz yerler arasında. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

 5.GÜN / 20 EYLÜL 2023 Çarşamba: BUHARA – HİVA

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltımızın ardında Buhara’da gezimize devam ediyoruz ve saat 12:14’de hızlı trenle Hiva’ya geçiyoruz. Saat 18:36 gibi varışımızla birlikte akşam yemeğimizi alıyoruz. Akşam yemeği ve Konaklama Hiva’da ki otelimiz Zarafshon Boutique.

 6.GÜN /21 EYLÜL 2023 2023 Perşembe: HİVA

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltımızın ardından, 1967 yılında “Müze Şehir” ilan edilen Hiva’yı gezmeye başlıyoruz. Şehrin surlarla çevrilmiş İçhan Kale’sini gezerken, Kuzeyde Bahçe, Güneyde Taş, Batıda Ota, Doğuda Palvan Kapılarını görüyoruz.

Kunya Ark, 218 ahşap kolon üzerine inşa edilerek benzersiz yapısı ile İslam aleminde birçok camiiye örnek olmuş Cuma Camii, Kelte Minar Minaresi, Hiva’nın simgesi İslam Hoca Minaresi ve Medresesi, Allahkulu Han Medresesi hemen karşısında Tosh Hovli Sarayı ile Pehlivan Mahmud Türbesi zevkle gezeceğimiz yerler arasında. Akşam yemeği sonrası otele varış.

 

7.GÜN / 22 EYLÜL 2023 2023 Cuma: HİVA – URGENÇ – İSTANBUL

Ve sabah otelimizde alacağımız kahvaltımızın ardından Hiva’ya 30 dk. mesafedeki Urgenç’e geliyor ve Türkiye yolculuğumuz başlıyor.

ÜCRET

Çift Kişilik Odada kişi başı konaklama 1750 EURO

Tek kişilik konaklama farkı 330 EURO

Tur ücretine dahil olan servisler;

-Uçak Biletleri

– 6 gece Otel Konaklaması

– Yemekler (6 kahvaltı / 5 öğle / 6 akşam yemeği)

– Müze ve ören yerlerinin giriş ücretleri

– Yüksek model Klimalı araçlarla ile transferler

– TAŞKENT – SEMERKANT – BUHARA   Hızlı Tren biletleri.

– Türkçe Profesyonel Rehberlik Hizmeti

-Seyahat Sigortası

-Taşkent, Hive, Buhara ve Semerkant’ta özel folklor show gösterisi.

Tur ücretine dahil olmayan servisler;

* Uçaklarda 20 kg’ı aşan ekstra bagaj ücreti

* Tüm şahsi harcamalar