ÖZBEKİSTAN TURU   / VİZESİZ

TAŞKENT – BUHARA – SEMERKANT – HIVA

 

1.GÜN /Perşembe: İSTANBUL – TAŞKENT – SEMERKANT

Özbek  Hava Yolları’nın HY282 sefer sayılı uçağı ile 06:00’de İstanbul’dan uçuşumuzun ardından, yaklaşık 4.5 saatlik bir yolculuk sonrası Özbekistan yerel saatiyle 12:30’de başkent Taşkent’e varışımızın ardından Taşkent şehir gezimizde; Bağımsızlık Meydanı, Tiyatro Meydanı, Emir Timur Meydanı ve Heykeli, Kefeli-Şaş Türbesi, Özbekistan Diyanet İşleri Başkanlığı’nda bulunan Hazreti Osman dönemine ait Kuran-ı Kerim’in orijinal mushafı, Opera ve Bale Sarayı, 16. yy’dan kalma Kükeldaş, Barak Han Medreseleri’ni ziyaret ardından saat 18:45 civarı hızlı trenle, yaklaşık 2 saat 10 dakikalık bir yolculuk sonrası Mavi Kubbeler şehri SEMERKANT’a geliyoruz. Akşam yemeği ve Konaklama Semerkant’te ki otelimiz “Grand Semerkant Süperior’’

 

2.GÜN / Cuma: / SEMERKANT – BUHARA

Sabah kahvaltımızın ardından saat 10:00’de Marco Polo ve Timurhan’ın fetihlerine de sahne olmuş Semerkant, kavak ağaçlarının yükseldiği geniş caddeleri ile geçmişi günümüze taşıyarak sizi adeta kendisine hayran bırakacak.

Şehir turumuzda, Uluğ Bey’in öğrencilerine matematik ve astronomi öğrettiği, sekstantının halen bulunduğu medreseyi, Şir-Dar (Aslanhane) ve Tilya Kari medreseleri ile çevrilmiş Recistan Meydanı’nı görüyoruz. Emir Timur’un en sevdiği karısı için inşa ettirdiği Bibi Hanım Camii’ni, tarihi Afrasiab sit alanı ve Müzesi’ni, Şah-ı Zinde türbelerini ve Timur ile ailesinin mezarlarının bulunduğu; mavi ve yeşil çinilerle kaplanmış Gur Emir Türbesi deyine gezip göreceğimiz yerler arasında.

Rus Ortodoks Kilisesi ve Yahudi Mahallesi fotoğraf molası.

Derin bir tarih ve gizemlerle dolu İpek Yolu’nun en ilgi çekici hikâyelerinden birine sahip olan Gur Emir Türbesi’nin mazisi kısaca şöyle; 1941 yılında Sovyet antropologlar, Timur’un mezarını açmak için Semerkant’a geldiler. Semerkant’lı yaşlı bilginler Timur’un mezarının açılmasıyla savaş ruhunun yeniden canlanacağını ve ülkeye kötülük geleceğini söyleyerek protestolarda bulundular. Ancak 19 Haziran 1941′de Timur’un mezarı açıldı. Yapılan kazıda Timur’un 1,70 boyunda ve gerçekten aksak olduğu tespit edilirken aynı zamanda bir yazıtla karşılaşıldığı söylendi.

 

“Her kim ki benim mezarımı açacak olursa benden daha beter bir düşman bulacak.”

 

Mezarın açılmasından iki gün sonra adeta efsane gerçek oldu ve Hitler’in önderliğindeki Alman Ordusu Rusya’ya saldırdı. Savaş Timur’un naaşının mezarına getiriliş tarihine kadar devam etti.

Gezimizin sonunda alışverişlerimiz için Özbekistan’ın en güzel pazarlarından biri olan “Siab Pazarı”na gidiyor ve akşam yemeğimizin ardından 21:00’de ki hızlı trenle Buhara’ya geçiyoruz. Yaklaşık 1.5 saatlik bir yolculuk sonrası Buhara’ya geliyoruz. Konaklamamız Buhara’da otelimiz Sahid Zarafshon Bukhara veya  vb.


3.GÜN / Cumartesi / BUHARA

Kahvaltıdan sonra tüm gün Buhara bizleri bekliyor. Sanskritçe’de Budistlerin tapınma yeri, Farsça’da ise gurur anlamına gelen, Ömer Hayyam’dan, İbni Sina’ya uzun görkemli dönemler yaşamış, İpek Yolu üzerindeki en önemli kavşaklardan biri olmuş Buhara’yı geziyoruz.

 

Buhara Emirliği’nin sembolü Ark, süslü tavanıyla Bala Havuz Camisi, Eyüp Peygamber’in kuru topraktan asası ile su çıkarttığı “Çeşme Eyüb” Türbesi, göz alıcı süslemeleriyle Buhara’nın en eski mimarlık eseri olarak bilinen İsmail Samani Türbesi’ni görüyoruz. Geçmişte şehre gelen kervanların yollarını kolay bulması için tepesinde geceleri ateş yakılan 48 metre yüksekliğindeki Buhara’nın sembolü Kalyan Minaresi ve Camii, günümüzde kullanılan tek Medrese; Mir-i Arab, Uluğ Bey ve Abdülaziz Han Medreseleri de yine gezip göreceğimiz yerler arasında. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde  Sahid Zarafshon Bukhara veya  vb.

 

 4.GÜN / Pazar: BUHARA – HİVE

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltımızın ardında Buhara’da gezimize devam ediyoruz ve otobüs ile Maveraünehir bölgesi geçilerek Hive’ye gidiyoruz. Yemeğimizi yolda alacağız.  Akşam yemeği ve Konaklama Hive’de ki otelimiz Zarafshon Boutique.

 5.GÜN /Pazartesi: HİVA

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltımızın ardından, 1967 yılında “Müze Şehir” ilan edilen Hiva’yı gezmeye başlıyoruz. Şehrin surlarla çevrilmiş İçhan Kale’sini gezerken, Kuzeyde Bahçe, Güneyde Taş, Batıda Ota, Doğuda Palvan Kapılarını görüyoruz.

 Kunya Ark, 218 ahşap kolon üzerine inşa edilerek benzersiz yapısı ile İslam aleminde birçok camiiye örnek olmuş Cuma Camii, Kelte Minar Minaresi, Hiva’nın simgesi İslam Hoca Minaresi ve Medresesi, Allahkulu Han Medresesi hemen karşısında Tosh Hovli Sarayı ile Pehlivan Mahmud Türbesi zevkle gezeceğimiz yerler arasında. Akşam yemeği ve geceleme şehir surları içinde yer alan Zarafshon Boutique Hotel’de. vb. Muhteşem konumu nedeniyle, şehrin etkileyici tarihini gece ışıklar altında da rahatça gezebileceğiz.

 

6.GÜN / Salı: HİVA – URGENÇ – İSTANBUL

Ve sabah otelimizde alacağımız kahvaltımızın ardından Hiva’ya 30 dk. mesafedeki Urgenç’e geliyor ve Türk Hava Yolları’nın HY279 sefer sayılı uçuşuyla yerel saatle 09:30’de İstanbul’a hareket ediyoruz. Yaklaşık 4 saat 20 dakikalık bir uçuşun ardından 11:55’de İstanbul Yeni Havalimanına varış ve turumuzun sonu.

TUR FİYATINA DAHİL OLANLAR

– 5 gece Otel Konaklaması

– Yemekler (5 kahvaltı / 4 öğle / 5 akşam yemeği)

– Müze ve ören yerlerinin giriş ücretleri

– Yüksek model Klimalı araçlarla ile transferler

– TAŞKENT – SEMERKANT – BUHARA   Hızlı Tren biletleri.

– Türkçe Profesyonel Rehberlik Hizmeti

 -Uçak Biletleri

TUR FİYATINA DAHİL OLMAYANLAR

– Yurtdışı çıkış harcı (150 tl.)

– Şahsi harcamalar, bahsişler

– Müze ve Ören yerlerindeki fotoğraf – video çekimi için istenen ücretler

– Yemeklerde alınacak içecekler

Gezi Bedeli: 1480 Euro

Tek Kişi Farkı: 200 Euro