Pembe Özdemir ile İnci Kefali Zamanı Van

Pembe Özdemir: 0532 411 86 90

VAN, Bitlis, Ahlat, Doğubeyazıt, Ağrıdağı, Nuh’un Gemisi silüeti, Urartu coğrafyasına yolculuk.

Tur tarihlerim:
11-14 Nisan badem çiçekleri zamanı, özellikle Ahlat mezar taşları ve de kümbetleri inanılmaz gözüküyor. Bu tarihte Erciş programa dahil değildir. Diğer yazılı olan herşey aynıdır.

25-28 Mayıs İnci Kefali’nin yumurtlamak için Van Gölü’nden Zilan Deresi’ne gidiş mücadelesi ve doğanın rengarenk çiçek zamanı.

30 Mayıs-2 Haziran İnci Kefali ve doğanın cennete dönüştüğü zaman.

Tur 3 gece 4 gündür.

Van (Bian) :Tarihi Urartu’ya yol alıyoruz. İlk krallık şehri Erciş’ten Tuşpa’ya Toprakkale’den Çavuştepe’ye İlk Ermenilerden ortaçağ Vaspuragan Ermeni Krallığı’na kadar türkü, kürdü, yahudisi, keldanisi, ezidisi ile Van Gölü etrafı tarihi. Yüzebilen kedisi, peyniri, kilimi, gümüşü, İnci Kefali, Artos Dağı, Süphan Dağı(4050 m) İhtiyar Şahap, Erek Dağı ile büyüleyici cennet diyarı Van.

1.gün:
Saat sabah 9:30 Van Havaalanı’nda karşılama, Van kahvaltısının ardından tekne ile Gevaş ilçesinden Akdamar Adası’na gidiş. Kilise ve manastır gezisinin ardından adanın tam karşısında Artos Dağı’nı fotoğraflayacağız. Dönüşte Van çiğ köfte molası vereceğiz. Geziye (Van Kalesi) Tuşpa şehir surları ve 1.Sardur ve Argiştini dönemi kral mezarları ve çivi yazısını görüp güneşi batıracağız.
Konaklama ve akşam yemeği göl manzaralı Hilton Park Otel.

2.gün:
Van gölü gezisi. Kahvaltının ardından Bitlis’te beş minare, El Aman Hanı, Ulu Cami ile tarihe yolculuk yapıp Tatvan’da öğle yemeği yiyeceğiz. Öğleden sonra Ahlat Selçuklu mezarlarını gezeceğiz. Erciş Zilan Nehri’nde İnci Kefali’nin göçüne tanıklık edeceğiz. Van Gölü’nü 360 derece dolaşmış olacağız.
Van’a dönüş. Konaklama ve akşam yemeği Hilton Park Otel.

3.Gün:
Urartu kenti Çavuştepe’yi ziyaret edip Çavuştepe kazısında çivi yazısını öğrenen Mustafa Kuşan amca ile tanışıp hikayesini dinleyeceğiz.
Ural-Altay kökenli olduğu tahmin edilen suyu seven bir gözü mavi bir gözü kehribar rengi, beyaz rengi ile dünyaca meşhur olan Van Kedisi’ni görüyoruz. Van’a gidip de Van kilimlerini görmeden olmaz. Şehirleşme ile kilimlerde tarihe karışmak üzere, son yılları diyebiliriz. Öğle yemeği Aşiyan Restoran’da yöresel Van yemekleri tadımlayıp Van’dan ayrılıyoruz. Yol üzerinde Muradiye şelalesini görüyoruz, Çaldıran Ovası’nı görüp İran sınırını takip ederek Ağrı Dağı’nı karşımıza alıp fotoğraflıyoruz( 5137 m). Konaklama ve akşam yemeği Doğubeyazıt’ta.

4.Gün:
Sabah kahvaltının ardından İshak Paşa Sarayı’nı gezeceğiz. Osmanlıya bağlı Gürcistan atabeyi Çıldır valisi İshak Paşa döneminde yapılmıs(1774), muhteşem Kafkas, İran, islam mimarisi ile göz kamaştıran saray. Taş işçiliği ile mükemmeliyeti aramış ustaların eserini detaylı gezeceğiz. Ağrı Dağı’na doğru yol alıp Nuh Tufanı hikayesi eşliğinde Nuh’un Gemisi’nden kalanlara uzaktan bakacağız:)). Doğubeyazıt a dönüş yapıp öğle yemeği alacağız. Sonra Van’a dönüş ve Van Havalimanı’ndan misafirlerimizi uğurlayacağız.

Tura dahil olanlar:
3 gece konaklama,
Kahvaltı ve tüm yemekler,
Ulaşım,
Rehberlik,
Seyahat sigortası,

Tura dahil olmayanlar:
İst-Van,
Van-İst uçak biletleri,
Şahsi harcamalar,
Alkollü alkolsüz içecekler,
Müze ve ören yeri girişler,

Gidiş uçağını Van Havalimanı sabah 9:30 buluşmaya göre ayarlayınız.
Dönüş uçağını ise Van havalimanı’ndan 18:40 uçuş saatine göre ayarlamanızı rica ediyoruz.

Tur ücreti: 1600 tl’dir.
Tek kişi farkı: 200 tl’dir.

Yorumlar

Yorum