28 eylül 4 ekim Cizre-İdil-Şırnak-
Beytüşşebab-Hakkari-Yüksekova

Uçuş bilgileri;
Gidiş: THY(yeni hav limanı) dan 12:45 uçağı ile İst-şırnak
Dönüş: 4 ekim 11:55 Thy ile Yüksekova havalimanı.

Sonbahar da Cizre-İdil-Şırnak-Hakkari Yüksekova kültür ve doğa turu.
Sıra dışı , haritada bildiğimiz haberlerde duyduğumuz ama gidemediğimiz coğrafyaya yolculuk.Hakikaten neler varmış biz bilmiyoruz diyeceğimiz coğrafyaya gidiyoruz.Doğası, tarihi, kültürü ile bizi etkileyecek bir gezi.%100 süryani(asuri) ve nasturi köyleri ve manastırları.Terkedilmiş ezidi köyü.Şeyh Adi ve 7 melek anıtı ezidiler kimler? Yavuz sultan Selim-Şah İsmail çatışması ve arabulucu İdris-i Bitlisi. Nasturiler ve kürt yönetici botan aşiretleri ,Med,Kürtler,Asur,Sasani ,Pers,İskender,selevkos,Roma ,bizans,Ermeni ve yahudilerden Eyyübi ,arap,Zengi ve de Türkler.12.ve 16 .yy da yaşamış önemli kürt tasavvuf cılar 12.yy Artuklu sarayında yaşamış mucit (bilim insanı)Cezeri.Daha neler neler….

1.Gün:28 eylül cuma 12:45 THY ile direkt uçuş Şırnak-Cizre ortak havaalanına 14:50 de iniyoruz.Cizre gezimiz başlıyor.Cizre kalesi ;Kale için de han,hamam,Botan bölgesi yöneticileri mir Konağı gezisi.,kale içinde bulunan Pers dönemi ateşgede ve Osmanlı dönemi yapılarını geziyoruz.Dicle nehri üzerindeki Kenedy köprüsünü fotoğraflayıp güneş batışını seyredip Dicle otel de konaklıyoruz..Akşam yemeği dışarda (extra)

2.Gün:29 eylül cumartesi İdil e hareket ediyoruz ilk durağımız Ezidi mağra köyü gezisi. Ezidi 7 melek anıtı (mimarisi ilginç)
Sari köyü:Sadece süryanilerin yaşadığı köy de kilisesi ni göreceğiz.
Haberli köyü: soroni (süryanice) mor dodo kilisesi kilisesi yine sadece süryanilerin köyü okul öğretmeni ile tanışıp bilgi alacağız.
Öyündük köyü (midin) Mor eshotyo kilisesi Halil Cibran ın atalarının köyü olduğu düşünülüyor.İdil e dönüp öğle yemeği aldıktan sonra Meryem ana kilisesin de kısa bir Aramice ayın dinleyip süryani mahallesin de kahve molası vereceğiz.Moladan sonra Cizre ye dönüş.Konaklama otel de Akşam yemeği dışarda(extra)

3.Gün: 30 eylül pazar ;Kahvaltının ardından Kürt tasaavufçu şair Ahmet -i Hani nin yazdığı kürtlerin ilk mesnevisi Mem-u Zin hikayesini dinleyip Mem-u Zin in türbesi olduğu düşünülen kabri geziyoruz..Kırmızı medrese Ahmet el Cezeri (restrasyonda)
(Kürtlerin mevlanası) ziyareti.Hz Nuh cami,,Eski çarşı gezisi ve öğle yemeği Ulu cami, çok az bilindik minare mimarisi ile önce güneş tapınağı , kilise ve cami olarak kullanılan Anadolu coğrafyasında pek örneğine rastlanmayan yapı.Kürt mimari belediye kültür binasında Deng bej dinletisi( sözle geçmişi geleceğe aktarma müziği) Gabar dağlarına gidip Kasrık boğazında Asur kral rölyefini fotoğraflıyacağız.Günbatımını Dicle nehrine yansıdığı noktada harika fotoğraflar çekeceğiz,günümüze çok azı ulaşmış Orta asya kökenli İran ve Hintlilerle akraba Guti yerleşkesi Finik harabelerini görüp fotoğraflayacağız.Konaklama Cizre Dicle otel ,akşam yemeği dışarıda (extra)

4.Gün;1 ekim pztesi; Kahvaltının ardından Uludere ye hareket (50 dakika) ,uzun geçiti anlatmak yetmez yaşamak gerekir. İlkbaharın binbir renkli vadileri ,kaya tepeleri ya da kucağın da açmış ters laleler ve fulyaları görüp fotoğraflayacağız.Gün boyunca Kato(tanin) dağlarının karlı zirvesi derken Zigzaklı tanin geçidini aşacağız.Uzun geçit beysu şelalesin de öğle yemeği pikniği yapacağız.Uludere-Beytüsşebab a giderken manzaralar nefes kesici, her dakika duralım sesleri gelecek.Ara da bir foto molası vereceğiz.Beytüşşebaba bağlı Cevizağcı Keldani köyü ve kilisesi ziyareti yaptıktan sonra Beytüşşebab ta ailelerin evin de konaklıyacağız..Akşam yemeği öğretmen evi.

5.Gün:2 ekim salı ; Beytüsşebab -Hakkari ye hareket ediyoruz.Dağların başkenti de denir.Ağrı dağın dan sonra ikinci yüksek dağ Cilo nın muhteşemliğini görmek için Zap vadisini ve zapsuyu nu takip edip Çukurca nasturilere ait su viyadüğü,nasturi köyü,gümrük kapısı ve manastır.öğle yemeği çukurca da alıyoruz.Koçerlerin (göçer) güneydoğu dan Bingöl dağlarına göç edişlerine tanık olacağız. Zapsuyu nu takiben Hakkari ye varış ,gönlümüz isterki Nasturilerin merkezi (konak köyü)ne gitmek minibüs giderse ,asker sorun çıkarmazsa neden olmasın! Zeynel bey medresesi,Kale altı mezarlığı, dilek ağacına dileklerimizi bağlarız. Akşama doğru güneş ışıklarıının Sümbül dağ ile Cilo arasındaki 30 tepe yi fotoğraflamak için Mergabütan yayla yoluna tırmanır güzel bir yer de fotoğraflarımızı çeker, şehre döneriz.Konaklama Sibar otel.Akşam yemeği Sidar otel de Bize özel sipariş yapılacak (doğaba).

6.gün 3 ekim çarşamba.
Otel den ayrıldıktan sonra ilk durak gençlik köprüsü.
Başkale travertenleri
Şemdinli,nasturi dönemi Kayme sarayı.
Konaklama Ve akşam yemeği Yüksekova.

Ücrete dahil olanlar,
Konaklama,
Uçuşlar hariç cizre den yüksekovaya ulaşım
Rehberlik
Seyahat sigortası.
Bir de cesaret:)

Dahil olmayanlar;
Müze ve ören yerleri giriş dahil değildir
Öğle ve akşam yemeği dahil değildir.(Yemekler et ağırlıklı.)Ne zaman acıkırsak o zaman yemek alırız.Aç kalmayız emin olabilirsiniz.
Görebildiğimiz kadar görüp görmek isteyip göremediklerimize kısmet değilmiş diyeceğiz.İyi seyahatler
Gezi 6 gece 7 gün

Yorumlar

Yorum