KARS
Kars tur programı:
1.Gün: Sabah 10:30 havaalanı karşılama ve şehir turu; 1579 yılında III. Murat döneminde Lala Mustafa Paşa tarafında imar edilmiş şehri taş köprüden gezmeye başlıyacağız. Urart (9.yy) hala ayakta duran kaleyi fotoğraflıyacağız. Sonraki duraklarımız Mazlumağa Hamamı, Osmanlı konakları ve 10. yüzyıla ait Ermeni 12 Havariler Kilisesi(Kümbet Camii). 1878-1917 Ayastefanos antlaşması ile Ruslara verilen Kars’ı yürüyerek gezip göreceğiz. Şimdiki Aliyev caddesi ve Gazi Ahmet Muhtar caddesi üzerindeki binalar Baltık mimarisi tarzında, bazalt taştan yapılmış ve yaklaşık 100 tanesi hala ayakta. Taht Meydanı,, Valilik, Adliye, Defterdarlık binalarının hem tarihini hem hikayelerini anlatarak şehir içinde gezineceğiz. Öğle yemeği Hanımeli restoranda, ardından Aleksandr Nevski Kilise Camii, Kars Müzesi, Kanlı Tabya Müzesi, Ahmet Muhtar Paşa Evi Müzesi göreceklerimiz arasında. Akşam yemeği dışarıda, Kazevi’nde Kaz menüsü.
Konaklama Kars şehir merkezi

2.Gün: Kahvaltının ardından Kars’tan 44 km uzaklıkta Ermenistan sınırında Ortaçağ şehri Ani’yi gezip göreceğiz. 4.5 km surlarla çevrili, Arpaçay’ın kenarında ve İpek yolunun Kafkasya girişi üzerinde 1001 kiliseli şehir. Ortaçağda nüfusu 100 bine ulaşmış
Kral Gagik Kilisesi, Menücher Camii, Katedral, Honent Tigrant Kilisesi, Selçuklu kervansaray ve hamam kalıntılarını görüp öğlen yemeği için Çıldır Gölü’ne devam edeceğiz. Meşhur sarı balığın tadına bakacağız. Çıldır gölü 50 cm donunca balık avı başlar. Sarı balığın en lezzetli dönemidir. Çıldır gölü rakım 2000 metredir. Donmuş olduğundan dolayı üzerinde yürünebilir. Kars’a dönüş ve şehirde alışveriş için serbest zaman verdikten sonra otele gidip dinleneceğiz. Akşam yemeğini dışarda alacağız. Hanı-hanedan Restoran(piti menü) canlı müzik eşliğinde. Konaklama Şehir merkezi.

3.Gün: Kahvaltının ardından 55 km mesafede olan Sarıkamış’a gideceğiz. 93 Harbi diye de anılan Osmanlı-Rus savaşında Allahuekber Dağları’nda donarak ölen askerlerin anıtını ziyaret edeceğiz. Sarıkamış orman içine Rus son çarı Nichola tarafından oğlu için inşa ettirdiği Av köşkünü gördükten sonra Sarıçam içinde biraz yürüyüş yapıp Kars Harakani havalimanına dönüş yapacağız. Uçak saatine göre öğle yemeğini Sarıkamış’ta alabiliriz.

Tura dahil olanlar;
Konaklama + kahvaltı+öğle ve akşam yemeği+Kars’taki ulaşım. Rehberlik,

Tura ücretine dahil olmayanlar;
İst-Kars uçak gidiş dönüş uçak bileti.
Tüm içecekler.

Tur ücreti:1250 tl dir

Yorumlar

Yorum