1.gün: İSTANBUL-VARSOVA-KRAKOW

Varşova Frederyk Chopin havalimanına inmemizin ardından özel aracımızla 700 yıl boyunca Lehistan İmparatorluğu’na başkentlik yapmış Krakow kentine gidiyoruz. Varşova – Krakow arası 300 km ve yaklaşık 4 saatlik bir yolculukla Krakow kentine varıyoruz. Otele yerleşmemizin ardından akşam saatlerinde Krakow kentini görmek üzere otelimizden çekiyoruz. Yürüyerek yapacağımız kısa bir gezintinin sonrasında, otele döneceğiz. Konaklamamız ve akşam yemeği Krakow’da.

2.gün: KRAKOW
Otelimizde alacağımız açık büfe sabah kahvaltısının ardından hiçbir savaşta zarar görmeden günümüze kadar orijinal halini korumayı başarabilmiş nadir Avrupa kentlerinden olan Krakow kentini gezmeye başlıyoruz.
İlk olarak Şehrin en önemli yeri olan Wawel Saray-Kalesini ziyaret ediyoruz. Lehistan İmparatorluğu’nun başkentliği yaptığı yıllarda kralların ikamet ettiği Wawel Saray-Kalesi, Vistul nehrinin kıyısında ve şehrin en yüksek yerinde kurulmuş. Buradaki ziyaretimizin ardından, kral yolunu takip ederek Avrupa’nın en geniş eski şehir meydanına çıkiyoruz. Yol üzerinde Mikolaj Kopernik’in Krakow’da iken oturduğu ev, Maria Magdalena meydani, Oniki Havariler Kilisesi, göreceğimiz yerler arasında. 200×200 m ölçüleriyle kare forma sahip bu meydanda göreceklerimiz ise Kapalı Çarşı, Belediye gözetleme kulesi, İstanbul’da ölen Polonya’nın en önemli vatan şairi Adam Mickiewicz anıtı ve muhteşem mimarisiyle Meryem Ana Kilisesi. Rehberinizden dinleyeceğiniz tarihi ve efsaneleriyle, Stary Rynek denen bu meydanda görsel bir şölen yaşayacağız. Şehir turumuza şehre girişin anıtsal kapısı olan (Barbakan) yapısı ile devam edeceğiz. Turumuzun sonunda, bu güzel meydanda bos zamankimiz olacak.
Boş zamanımızın ardından Auschwitz / Birkenau gezimize başlıyoruz.
II. Dünya Savaşı’nın günümüze ulasan en canlı tanığıdır Auschwitz ve Birkenau… Bu kamplarda, tarihin gördüğü en büyük sistematik soykırım yasandı. Kayıtlara geçirilebilen 2 milyon insanine turlu yollarla yok edildiği bu kamplarda görecekleriniz ve rehberinizin size anlatacakları, Avrupa’nın orta yerinde, dünyanın gözü onunda yaşananlara tanıklık etmenizi sağlayacak.

Bugün modern bir müze olan bu kamplarda, Sovyetlerin bölgeyi ele geçirmesinin ardından, kamplarda ele gecen belge, kap-kacak, valiz, ayakkabı, saclar, kadın saclarından yapılmış kumaş topları, gibi materyaller sergileniyor. yok edildiği bu kamplarda görecekleriniz ve rehberinizin size anlatacakları, Avrupa’nın orta yerinde, dünyanın gözü onunda yaşananlara tanıklık etmenizi sağlayacak. Bugün modern bir müze olan bu kamplarda, Sovyetlerin bölgeyi ele geçirmesinin ardından, kamplarda ele gecen belge, kap-kacak, valiz, ayakkabı, saclar, kadın saçlarından yapılmış kumaş topları, gibi materyaller sergileniyor.

Daha sonra Dünya’nın tek tuz madeni müzesi Wieliczka’yı gezeceğiz. Krakow’a sadece 10 km. Uzaklıktaki Wieliczka kasabasına gidiyoruz. Yerin 64. Metresinden itibaren 135. metresine kadar uzanan, akıl almaz bir müze geziyoruz. Madende toplam 300 km. Yürüyüş alanı, toplam 264m derinlik ve 3000 adet galeri bulunuyor. Gezimiz sırasında toplam 2km. Yürüyeceğiz ve tuzdan yapılmış heykelleri galerilerde ziyaret edeceğiz. İnsanoğlunun doğaya karşı vermiş olduğu mücadeleyi ve zaferini hayretle izleyeceğiz. Azize Kimya Şapeli, saf tuz kristallerinden yapılmış dev avizeler, tuzlara oyulmuş tablolar sizi hayrete düşürecek. Müzenin sıcaklığı yaz kıs değişmeksizin sabit + 14°. Turumuzun sonunda otelimize dönüyoruz. Akşam yerel müzik eşliğinde, yerel mutfağı tadabileceğimiz bir aksam yemeği ile günümüzü tamamlıyoruz. Konaklama ve akşam Krakow’da.
(Tuz madeni gezisi, yorgunluk durumuna göre, ertesi sabah yapılabilir)

3.gün: KRAKOW-VARSOVA
Açık büfe kahvaltımızı otelimizde aldıktan sonra başkent Varşova’ya doğru yola çekiyoruz. Varşova’ya varışımızın ardından önce otelimize yerleşiyor ve biraz yorgunluk atıyoruz, sonrasında ise panoramik şehir turumuza başlıyoruz. Kral Yolu’nu takip ederek Üç Haç Meydanını, Şehir merkezini, Bilim ve Kültür Sarayını, modern Varşova’nın kalbinin attığı merkezi gördükten sonra, II. Dünya Savaşı sırasında tarihin gördüğü en büyük bombardımanı yaşamış, taş taş üstünde kalmayacak şekilde tamamen yıkılmış bu kentin kalbi olan Eski Şehre (Stare Miasto’ya) gidiyoruz. Eski şehirdeki gezimize Kraliyet Saray meydanından başlıyoruz. III. Zygmunt sütun heykelini, Kraliyet Sarayını, Varşova’nın simgesi denizkızı heykelini, Madam Curie’nin evini, şehre giriş Anıtsal kapısı Barbakanı, yeni şehri ve meydanını, eski şehir içinde, panoramik görüntü noktasından kentin öbür yakasını yani Praga tarafını görüyoruz Buradaki gezimizi bitirdikten otelimize gidiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Varşova’da.

4.gün: VARŞOVA
Otelimizde alacağımız sabah kahvaltısının ardından otelimizden hareket ediyoruz ve bir Avrupa başkenti içinde yer alan en büyük parka; Łazienki Parkı’na gidiyoruz. Parkın içinde yer alan Romantik dönemin en ünlü bestecilerinden Frederyk Chopin’in devasa anıtını ziyaret ettikten sonra, parkın içinde bir yürüyüş yapıyoruz. Parkta yapacağımız bu gezi sırasında “Su üstü krallar Sarayı’nı”, Kral amfi tiyatrosunu, Osmanlıyı Viyana kapılarından çeviren Haçlı Ordusunun başkomutanı III. Jan Sobieski’nin heykelini göreceğiz. Parktaki gezimizde, özgürce gezen tavus kuşları, ördekler, sincaplar size yolda eşlik edecek. Park gezimizin sonrasında 235 metre yüksekliğiyle hâlâ Varşova’nın en yüksek binası olma özelliğini taşıyan Bilim ve Kültür Sarayı’na gidiyoruz. Stalin’in kente hediyesi olan ve 1955 yılında faaliyete gecen bu dev asa yapıdan, Varşova’nın en yüksek noktasından, tüm kenti seyrediyoruz. Sonrasında arzu eden misafirlerimizi Varşova’nın en büyük alış veriş merkezine götürüyoruz. İstemeyenleri ise isterlerse otele geri birikiyoruz. Aliş veriş merkezinde alış veriş için boş zamanımız olacak. Akşam yemeğimiz Varşova’da.

5.gün: VARSOVA-ISTANBUL
Sabah kahvaltımızı otelimizde aldıktan sonra, uçak saatine göre özel aracımızla havalimanına geçiyoruz. Pasaport ve gümrük işlemlerinin ardından İstanbul’a uçuyoruz

Yorumlar

Yorum