1.GÜN 2.12.2023 ISTANBUL – REYKJAVİK

İstanbul Havalimanı Dış Hatlar terminalinde buluşma. Thy ile İstanbul – Stockholm uçuşu ve varışın ardından İcelandair tarifeli seferi ile Reykjavik’e hareket. Varışımıza beraber, özel aracımız ile otelimize hareket ve konaklama.

2.GÜN 3.12.2023 REYKJAVİK (GOLDEN CİRCLE)
Otelde alacağımız kahvaltı sonrası Golden Circle turumuz için hareket ediyo- ruz. Golden Circle turumuzda ilk durağımız Thingvellir Ulusal Parkı olacak. Ta- rihi,kültürel,jeolojik ve politik olarak son derece önemli bu ulusal park alanında Kuzey Amerika ve Avrasya tektonik plakasını birbirinden ayıran orta atlantik hattını görüyoruz. Bölgenin jeolojik yapısı hakkında rehberimizden bilgiler aldıktan sonra bu sıradışı oluşum içerisinde keyifli bir yürüyüş yapıyoruz. Jeo- lojik öneminin yanı sıra 930 yılında İzlanda’nın ilk yerleşimcileri tarafından ku- rulan dünyanın ilk ulusal parlamentosu Althing’e ev sahipliyi yapan milli parkta rehberimizden İzlanda hukuk sistemi işleyişi (Viking Dönemi) hakkında bilgiler alıyoruz. 20 mt yükseklikten akan Oxarafoss şelalesini görüp bir saatlik yol- culuğun ardından Geysir jeotermal alanına ulaşıyoruz. Yaklaşık beş dakikada bir su püskürten Strokur geysir’i ve 2000 yılından bu yana uykuda olan büyük geysiri görüyoruz. Bölgede vereceğimiz hizmetlerimizde dahil olmayan öğle yemeği molası ardından İzlanda’nın en popüler şelalesı olan Gullfoss’a hareket edeceğiz. Hvita nehri üzerinde bulunan ve iki kademe ile 32 metre yüksekten dökülen bu etkileyici şelalede fotoğraf molamız oluyor. Mevsim şartlarına göre şelale yakınına kadar yürüme imkânımız oluyor. Golden circle turumuzun son etabı olan Gullfoss sonrası Hella’ya hareket ediyoruz. Dönüş yolu üzerinde seralarında yaz kış domates üretimi yapan sıra dışı bir çiftlik evini geziyoruz. Burada vereceğimiz kahve molası esnasında üretilen ürünlerden tadabilir veya satın alabilirsiniz. Reykjavik öncesi son durağımız ise sönmüş bir volkan krateri olan Kerid olacak. 3000 yıl önce oluşan kalderası 55 mt, genişliği 240 mt ve derinliği 170 mt olan sönmüş volkanın içerisinde yürüyüş yaptıktan sonra bir saatlik bir yolculuk sonrası otelimize varıyoruz. Akşam yemeği yerel restoran- da. Geceleme otelimizde.

3.GÜN 4.12.2023 REYKJAVİK ( GÜNEY SAHİLLERİ)
Otelde alacağımız büfe sabah kahvaltısı ardından son derece keyifli bir
gün bizi bekliyor. Bu gün güney sahillerini gezeceğiz. Bir saatlik muhteşem
bir tabiat manzarası eşliğinde ilk Skogafoss şelalesini görüyoruz. 60 mt yüksekliğinde ve 25 mt genişliğinde İzlanda’nın en büyük şelalelerinden olan Skogafoss aynı zamanda ilk Viking yerleşim bölgelerinden. Burada vereceği- miz serbest fotoğraf molası ardından Eyjafjallajokull yanardağı eteklerinden yolumuza devam edip, Katla volkanının yüzyıllar içerisinde aktivitesi ile oluşan Dyrehoaley’e varıyoruz. Deniz üzerinde yer alan bu dev bazalt bloklar aynı zamanda doğal yaşam alanı olup, bir çok kuş türüne ev sahipliği yapıyor.

Hava ve yol şartları uygun olursa Dyrehoaley deniz fenerine araç ile ulaşıp siyah kumsalların ve manzaranın keyfine varıyoruz. (Hava şartları uygun ol- madığı durumlarda alternatif manzara noktasında durulur) Dyrehoaley sonrası 20 dk’lık bir yolculuktan sonra Vik kasabasında hizmetlerimizde dahil olmayan öğlen yemeği ve alışveriş için bir molamız oluyor. Yemek sonrası dünyanın

en tehlikeli sahili olan Reynisfjara bölgesi siyah kumsalları ve bazalt kaya ve mağra oluşumlarını görüyoruz. Denizin ortasında duran Reynisdagar kayalıkları ilginç jeolojik şekilleri ile fotoğraf meraklılarının vaz geçilmezi. Reynisfjara sonrası Solheimajöküll buzulunu görüyoruz. Yaklaşık 10 dk’lık bir yürüyüş ile buzulun yakınına ulaşıp fotoğraf çekme imkânımız oluyor. Günün finalini ise İzlanda’nın en güzel şelalesi olarak bilinen Seljalandfoss ziyaretimiz ile yapıyo- ruz. Eyjafjallajöküll buzulundan eriyen sulardan oluşan Seljaland nehrinin bir parçası olan şelale 60 mt yüksekten akıyor. Jeolojik yapısı sebebi ile hava şartları müsait olduğunda şelalenin arkasına kadar yürünebiliyor. Özellikle gün batımında olağan üstü bir manzara ziyaretçilerine sunuyor. Akşam yemeği yerel restoranda. Geceleme otelimizde.

4.GÜN 5.12.2022 REYKJAVİK (BLUE LAGOON)

Sabah kahvaltısı ardından Reykjavik şehir turumuza başlıyoruz. İlk durağımız şehrin termal plajı Nauthol olacak. Burada vereceğimiz kısa fotoğraf molası ardından şehrin su deposu, ilginç mimarisi ile içerisinde bulunan müze ve görsel gösteriler ile ziyaretçileri kendine çeken Perlan’a gidiyoruz.Perlan’da muhteşem Reykjavik manzarası eşliğinde vereceğimiz kahve molası ardından şehre hareket ediyoruz. (arzu eden misafirlerimiz giriş ücretini ödeyerek müzeyi ziyaret edebilir)

Şehrin her yerinden görülebilen Hallgrims kilisesi ve hemen önünde yer alan Leif Eriksoon heykeli görüldükten sonra sahil yolu üzeinde ilk olarak Höfdi (Reagan ve Gorbaçov’un 1988 yılında bir araya gelip, soğuk savaşı bitiren imza- ların atıldığı yer) ve nefes kesici manzaraya hakım Sun Voyager anıtını ziyaret ediyoruz. Danimarka-İzlanda ortak mimarisi ile 2011 yılında hizmete giren opera ve sergi binası Harpa’yı gördükten sonra, Reykjavik limanı balıkçı barınak ve tersaneleri güzergahımız üzerinde olacak sonra bu sevimli şehri keşfetmek için yürüyüş turumuza başlıyoruz. Alışveriş caddesi Laugavegur, Belediye binası ve Althing görülüp hizmetlerimizde dahil olmayan öğlen yemeği için zamanımız olacak. Öğlen yemeği sonrası turumuzun tüm yorgunluğunu atacağımız dün- yaca ünlü Spa merkezi Blue Lagoon’a hareket ediyoruz. Akşam yemeği yerel restoranda. Geceleme otelimizde.

5.GÜN 6.12.2023 REYKJAVİK – İSTANBUL

Sabah kahvaltısı ardından odalarımızı boşaltıp, Keflavik havalimanına hareket ediyoruz. İcelandair Münih aktarmalı uçuşumuzun ardından THY ile İstanbul’a hareket ve turumuzun sonu .

FİYATLANDIRMA

Çift Kişilik Odada kişi başı konaklama 2445 EUR

Tek kişilik konaklama farkı 620 EUR

Tur ücretine dahil olan servisler

İstanbul Rekjavik gidiş ve dönüş uçak bileti
• 4* Icelandair Marina vb otel 4 gece 5 gün oda kahvaltı konaklama • Türkçe rehberlik.
• Seyahat boyunca yapılacak (İzlanda) tüm araç transferleri
• Tüm belirtilen çevre gezileri ve turlar
• Milli park girişleri ve park ücretleri
• Kerid krateri, Perlan panoramik teras girişleri
• Blue Lagoon comfort paket
• Belirtilen akşam yemekleri