RUMELİ HİSARI’NDAN AŞİYAN’A: EDEBİYAT VE SANAT

Buluşma noktası: Rumeli Hisarı otobüs durağı
Başlangıç ve bitiş saati: 10:00-16:00
Tur rehberi Nihan Vural 0536 474 1471
Katılım bedeli: 60 TL
Kesin rezervasyon için lütfen rehberle iletişime geçin ve linkteki formu doldurun:

Dahil olmayanlar:
Borusan Contemporary giriş ücreti: 5TL-7TL-10TL.
Öğle yemeği

Program:
• Perili Köşk: Borusan Contemporary Müzesi
• Öğle yemeği
• Aşiyan Müzesi (ücretsiz)
• Aşiyan Mezarlığı

Aşiyan’a ismini veren Tevfik Fikret evini tasarlarken ilhamını nereden aldı? Fikret’in ölümünden sonra yüz maskını kim çıkardı? Neredeyse Türk edebiyatı antolojisi sayılabilecek Aşiyan Mezarlığı’nda kimler sonsuzluk uykusunda?

Programda biraz yürüyüş, biraz sanat ve tabii ki her zamanki gibi edebiyat var! Rumeli Hisarı’nda hafta arası Borusan Holding’in merkez binası olarak kullanılan Perili Köşk, hafta sonu Borusan Contemporary Müzesi olarak geçici ve kalıcı sergileri ile kapılarını İstanbullulara açıyor. Perili Köşk’ün terasında sabah kahvemizin ardından Kocabıyık ailesinin çağdaş sanat koleksiyonunu gezeceğiz. Rumeli Hisarı’nın sokaklarında biraz dolaşıp öğle yemeği yedikten sonra İstanbul’un en değerli edebiyat müzelerinden Aşiyan Müzesi’nde Tevfik Fikret’in ideallerini ve Edebiyat-ı Cedide yazarlarını anacağız. Aşiyan turu, “Aşiyan Yollarında” şarkısını Zeki Müren yorumuyla dinlemeden ve Aşiyan Mezarlığını gezmeden tabii ki sonlanmaz.

Nihan Vural kimdir?
1975 İstanbul doğumlu Nihan Vural lisans derecesini Boğaziçi Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümünde, öğretmenlik formasyonunu Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesinde ve ön lisans derecesini İstanbul Aydın Üniversitesi Turist Rehberliği bölümünde tamamladı. Bilgi Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Programlarında Ahmet Hamdi Tanpınar, Orhan Pamuk ve uygulamalı sanat tarihi üzerine eğitim aldı. 10 yılı aşkın bir süre özel ve devlet üniversitelerinde İngilizce Okutmanı olarak çalışırken dünyanın çeşitli köşelerini gezme fırsatı oldu. Bu geziler sayesinde tanıştığı yavaş seyahat kavramını İstanbul’da tasarladığı kişiye ve gruplara özel tematik yürüyüş rotalarında da uyguladı ve doğduğu şehirde bile gezgin olmaktan hiç vazgeçmedi.

Rehberlikte uzmanlık ve ilgi alanları İstanbul, sanat ve edebiyat, kadın çalışmaları, geç dönem Osmanlı ve erken dönem Cumhuriyet mimarlığı, Bizans dönemi Konstantinopolis mozaikleri, Yunanistan ve Yunan kültürüdür. Şehir ve seyahat ile ilgili konularda çeşitli yayınlara yazı yazmakta ve fotoğraf çekmektedir. Evrilen şehir İstanbul’a nasıl entegre olabileceğimizi sorgulayan “İstanbul, Yeniden” ismini verdiği ilk kişisel fotoğraf sergisini 2013 yılında açtı. Şehir fotoğraflarına eşlik eden güncel ama aynı zamanda zamansız yazılardan oluşan kişisel bloğu “İstanbul Travelogue” ise İstanbul hallerini belgeleyen bir nevi günlüğüdür.