Ergican Acarbaş ile “SARAÇHANE-ZEYREK-CİBALİ”

Rehber: Ergican Acarbaş 0532 295 08 91
Buluşma Yeri ve Saati : 10.00 Saraçhane Parkı

Katılım ücreti: 100 TL
Ücrete sadece rehberlik ve kulaklık hizmetleri dahildir, geri kalan tüm harcamalar katılımcılarımıza aittir, sevgiler.

Gönlümüzdeki Program:
Gezimize Parkın bir köşesindeki Polyeuktos Kilisesi harabeleriyle başlıyoruz Her ne kadar harabelere giremesek de kiliseyi yaptıran Bizans’ın ünlü kadını Anicia Juliana hakkında anlatacak çok şey var .
-Yolun karşısına geçip Fatih Heykeli ve İstanbul İtfaiyesini geride bırakarak Bozdoğan Kemerinin altından ilerliyoruz. Çınarlarla kaplı ve bir sürü kasabın olduğu büyük bir meydan. Sağda Gazanfer Ağa Medresesi.
-Çinili Hamam Ümmü Gülsüm Camii’ni geçtikten sonra Zembilli Ali Efendi Türbesi var.
-Ve günün en önemli eseri Pantokrator Manastırı ( Zeyrek Camii) Kiliseyi gezip,hastanesi, eczanesiyle ünlü bu manastır ve Komnenoslar hakkında epey bilgi aldıktan sonra, muhteşem Süleymaniye manzaralı kahvede mola veriyoruz.
-Gezimize, muhtemelen Manastırın bir parçasıyken şimdi Şeyh Süleyman Mescidi olarak anılan ilginç yapıyla devam ediyoruz. Istanbul’un en eski semtlerinden Çırçır meydanından geçerek Minaresiyle ünlü Hoca Hasan Camii ve yine Komnenos’lar’dan ünlü Pantepoptes Manastırı, (şu an restorasyonda olan Eski Imaret Camii).
-Biraz aşağılara inerek pitoresk Haydar sokaklarında ilerliyoruz .Haydar Hamamı ve Medresesinin arasından geçerek Bıçakçı Camiine ulaşıyoruz.Salihpaşa caddesindeki güzel ahşap evlerin arasından Orhan Kemal’in evinin sokağına sapıyoruz.
-Artık Cibali’deyiz
Eski Tütün fabrikası,şimdiki Kadir Has Üniversitesi’nin altındaki sarnıca bir göz atıyoruz. Cibali Kapı ve meşhur karakolu gördükten sonra Cibali meydanda bir çay molası.
-K. Mustafa Paşa Hamamı, Gül Camii, Sirkeci Baba Türbesi yoluyla Aya Kapıya iniyoruz.
-Programımız Aya Nikola Kilisesiyle sona eriyor.

Yorumlar

Yorum