ŞİŞLİ BOMONTİ KURTULUŞTA GASTRONOMİ

Rehber: Ergican Acarbaş

İletişim:0 532 295 08 91

Buluşma Yeri: Şişli Meydanı Camii önü

Buluşma Saati: 10:00

Gönlümüzdeki Program:

Buluştuğumuz noktadaki Şişli Camii hakkında kısa bir bilgilendirmeden sonra ana caddeyi terkedip soldan biraz aşağı inerek sırasıyla meşhur mimar Mongeri’nin yaptığı evi ve eski Etfal Hastanesi önündeki Saat Kulesini görüyoruz

-Caddeye tekrar döndüğümüzde sırada Şişli’nin kadim apartmanlarından hala ayakta kalmış olan Çankaya ve Şahbaz apartmanları ve Atatürk evi var.
-Karşı sırada yeşillikler içinde yer alan Bulgar Eksarhanesi var. Burada İstanbul’lu Bulgarlar hakkında biraz konuşup rotamıza devam ediyoruz.
-Ara sokaklardan ilerleyerek Gürcü Katolik Kilisesine ulaşıyoruz. Hemen ardından tarihi Bomonti Bira Fabrikasını göreceğiz. Az ilerdeki sokaklarda Fransız Huzurevi ve Rahibeler evini gezdikten sonra, Feriköy Organik Pazarında bir mola veriyoruz. Yakınlardaki Halüsinasyon Café ve Royal Çikolatalarını da bu arada değerlendirebiliriz.
-Sonraki etabımız Feriköy Oniki Apostol Rum ve Ermeni Surp Vartanants Kiliseleri olacak.
-Feriköy’de Latin Katolik ve Protestan Mezarlıkları bulunuyor. Uygun olan birini ziyaretten sonra yemek molası veriyoruz.
-Seçenekler Tas fırın, Özlem Lokantası ve diğerleri.Ama sakın tatlı için acele etmeyin çünkü Kurtuluş Caddesindeki tarihi Zafer, Ülkü, Şahin ve Sümer Palas apartmanlarını gördükten sonra Nazar ve Palmiye Pastanelerinde tadım yapabiliriz.
Kurtuluş ayrıca Tuvana, Tuşba gibi mezecileriyle ünlü. Eve dönerken bunlara da uğrayabiliriz.
-Kurtuluş eski Tatavla”nın şimdiki adı. Tabii ki ondan ve ünlü karnavalından da bahsedeceğiz.
-Aya Dimitri Kilisesinin önlerine geldik bile . Kilise hala açıksa belki içine de girebiliriz. Gezimiz burada sona eriyor.

Yorumlar

Yorum