Taksim Su Yolu İzinde Belgrad Ormanı ve Atatürk Arboretumu

Rehber: Muzaffer Ertuna 0(535) 655 35 35

Buluşma Yeri: Bahçeköy Merkez Cami
Buluşma Saati: 10:30

(Profesyonel rehberlik, gezi süresince kullanılacak olan rehber dinleme sistemi hizmeti ve Atatürk Arboretumu giriş ücreti katılım bedeline dahil, geri kalan tüm kişisel harcamalar katılımcılarımıza aittir. Belgrad Ormanı’na giriş ücretsizdir.)

Gönlümüzdeki Program:
İstanbul’un kiliseden çevrilmiş camilerinden Bahçeköy Merkez Cami’de buluşmamızın ardından Bahçeköy Kemeri boyunca yürüyüşümüze başlıyor, İstanbul’un doğa ve kültür mirası Belgrad Ormanı’na giriş yapıyoruz.

Bugünkü Belgrad Ormanı gezimizde, 18. yüzyılın başlarında Haliç’in kuzeyinde artan yerleşik nüfus sebebiyle karşı karşıya kalınan su kıtlığı sorununu çözmek üzere Sultan I. Mahmud tarafından 1731 yılında hizmete alınan ve 1839 yılına kadar ilave edilen yapılar ile kapasitesi arttırılarak son haline ulaşan Taksim Suyu Tesisleri hakkında konuşacak ve Taksim Su Yolu’nun başlangıç noktasındaki üç bendi inşa tarihlerine göre sırasıyla göreceğiz.

Taksim Suyu Tesisleri’nin üç bendinden en eskisi olan ve 1750 yılında Sultan I. Mahmud tarafından yaptırılan Sultan Mahmud Bendi (Topuzlu Bent) Belgrad Ormanı içerisindeki ilk durağımız olacak. Ardından Sultan III. Selim’in annesi Mihrişah Sultan tarafından 1796 yılında Krikor Balyan’a yaptırılan Valide Bendi’ni ve sonrasında Sultan II. Mahmud tarafından 1839 yılında Garabet Balyan’a yaptırılan Sultan Mahmud Bendi’ni (Yeni Bent) inceleyeceğiz.

Bu üç bentte toplanan su, su kemerlerini de içeren yaklaşık 25 kilometre uzunluğundaki Taksim Su Yolu ile bugünkü Taksim semtine de ismini veren Taksim Maksemi’ne ulaştırılıyordu. Taksim ve çevresindeki gezilerde duyduğumuz “Taksim’e Belgrad Ormanı’ndan su taşınıyor ve getirilen su, Taksim’den çevre semtlere dağıtılıyordu.” benzeri ifadeler, artık Taksim Su Yolu’nun başlangıcındaki en temel su tesislerini yerinde incelemiş bizler için hiç şüphesiz daha da anlam ifade ediyor olacak. Elbette sadece Taksim Suyu Tesisleri’ni incelemekle kalmayıp, İstanbul’un Osmanlı dönemi su yolları, su yapıları ve çalışma prensipleri hakkında da bilgi sahibi olacağız. Su = Hayat.

Belgrad Ormanı’ndaki yürüyüşümüzü tamamlamamızın ardından Bahçeköy’de vereceğimiz serbest zaman / yemek molası sonrasında ise keyifli bir yürüyüşü takiben, sınırları içerisinde Türkiye’nin ilk fidanlığı da yer alan yaklaşık 300 hektarlık bir alan üzerinde çoğunluğu ağaç ve diğer odunsu bitkiler olmak üzere yaklaşık 2000 bitki türüne ev sahipliği yapan ve Türkiye’nin ilk arboretumu olan Atatürk Arboretumu’na ulaşıyoruz.

Ülkemizde yetişen ağaç türlerinin yanı sıra dünyanın çeşitli bölgelerinden ağaç türlerini de bir arada görmenin avantajıyla ilginç özellikleri hakkında konuşacağımız gezimizi, iki gölünde çok sayıda ördekgilleri ve su kaplumbağalarını da ağırlayan Atatürk Arboretumu’nun yemyeşil atmosferinde noktalıyoruz.

Hatırlatmalar:
*Tüm katılımcılarımızın Belgrad Ormanı içerisinde yapacağımız doğa yürüyüşüne uygun rahat yürüyüş ayakkabıları ile geziye katılmalarını rica ediyoruz.
*Tüm katılımcılarımızın orman yürüyüşü esnasında çalılara takılıp zarar görmelerine / incinmelerine sebep olmayacak giysiler tercih etmelerini öneriyoruz.
*Gezimizdeki Belgrad Ormanı Parkuru Zorluk Seviyesi: Kolay-Orta’dır.
*Gezi buluşma noktasına toplu ulaşım ile gelmek isteyen katılımcılarımız; Hacıosman Metro İstasyonu’ndan “42 HM Bahçeköy-Hacıosman Metro” otobüs hattını kullanarak gezi buluşma noktasına ulaşabilirler. İETT tarafından her 20 dakikada bir sefer düzenlenmekte olup buluşmamız için Hacıosman Metro otobüs durağından en ideal kalkış saatleri 09:20 ve 09:40’tir. Katılımcılarımız, “Köy Yolu” durağında indikten sonra yürüyerek yaklaşık 10 dakika içerisinde buluşma noktasına ulaşabilirler

NOT: Gezi ücretinin en geç 21 Temmuz Cuma günü mesai bitimine kadar acente banka hesabına yatırılması gerekmektedir. Katılımcı sayısının 10 kişinin altında kalması halinde gezi iptal edilir ve göndermiş olduğunuz gezi ücreti tarafınıza iade edilir. 21 Temmuz Cuma günü mesai bitimi sonrasında katılımcı tarafından gerçekleştirilen iptallerde herhangi bir ücret iadesi yapılamamaktadır.