VAN (Nemrut-Ahlat-Doğubeyazıt-Ağrı Dağı)

–Sıhke Köyü’nde Kendi Balını Kendin Topla–

 
(3 gece-4 gün)
 
Tur Lideri: Pembe Özdemir
Tel: 0532 4118690
 
Uçuş Bilgileri (3-6 Ekim 2019)
Gidiş….. Pegasus (saat 07.05) İstanbul (SAW)->Van 
Dönüş… THY (saat 18.45) Van-> İstanbul (IST)
Uçuş Bilgileri (15-18 Ekim 2019)
Gidiş….. Pegasus (saat 07.05) İstanbul (SAW)->Van 
Dönüş… Pegasus (saat 20.30) Van-> İstanbul (SAW)  
 
Buluşma Yeri: Van Havaalanı
Buluşma Saati: 09.30
 
Gezi Ücreti: 1750 TL
 
Gezi Detayları:
Sonbaharda Van Gölü’nde güneşin batışını Tuşpa’dan seyredeceğiz. Sıhke köyünde arzu edenlerle kendi balımızı toplama keyfini yaşayacak, Güroymak Budaklı köyünde termal sularda hayvanların yıkanışını izleyeceğiz. Her taşın altından tarih fışkıran Van ve çevresini gezip göreceğiz. Yüzebilen kedisi, peyniri, kilimi, gümüşü, Artos Dağı, Süphan Dağı, İhtiyar Şahap, Erek Dağı ile büyüleyici Van…
 
1. Gün: Sabah 9.30 da Van havaalanında karşılama, Van kahvaltısının ardından Gevaş ilçesinden tekne ile Akdamar Adası’na gidiş, Surp Haç Kilise-Manastırı’nı gezeceğiz. Adanın tam karşısında Artos Dağı’nı fotoğraflayacağız. Van da çiğ köfte molasının ardından Tuşpa şehir surları ve Kral I. Sardur ve Argiştini dönemi kral mezarları ve çivi yazılarını görecek ve güneşi batıracağız. Konaklama ve akşam yemeği Merit Şahmaran otelde.
 
2. Gün: Kahvaltının ardından Bitlis Güroymak Budaklı Köyü’nde termal sularda yıkanan hayvanları izleyeceğiz. Tatvan da öğle yemeğinin ardından, Selçuklu Ahlatşahlar döneminden kalan, taşın sanata dönüştüğü mezar taşlarının bulunduğu, Anadolu’nun en büyük mezarlığını göreceğiz. Ahlat taş ustaları Anadolu da en bilindik taş ustalarıydı, hatta Divriği Ulucamii’ni de yapanlar kendileriydi. Ulu Kümbet, Emir Bayındır Kümbet’i, Taş Köprü’nün ardından meşhur Ahlat bastonunu da görüp Van’a döneceğiz. Konaklama ve akşam yemeği Merit Şahmaran otelde
 
3. Gün: Urartu kenti Çavuştepe’yi ziyaret edip Çavuştepe kazısında çivi yazısını öğrenen Mustafa Kuşman amca ile tanışıp hikayesini dinleyeceğiz. Ural-Altay kökenli olduğu tahmin edilen bir gözü mavi, bir gözü kehribar rengi, dünyaca meşhur Van kedisini göreceğiz. Van’a gidip de artık tarihe karışmak üzere olan Van kilimlerini görmezsek olmaz. Öğlen Aşiyan restoranda yöresel Van yemeklerini tadıyoruz ve Van’dan ayrılıyoruz. Yol üzerinde Muradiye Şelalesi’ni göreceğiz, Çaldıran Ova’sını sırtımıza alıp fotoğraf çektireceğiz. İran sınırını takip ederek Tendürek Dağı volkanlarının güzelliğine tanıklık edeceğiz. Tendürek Geçidi’ni aştığımızda bir anda bizi Ağrı Dağı (5137 m) karşılayacak. Nuh Peygamber’in tufan efsanesi ile süsleyerek yolumuza devam edeceğiz. Doğal oluşumu ile çok etkileyici olan Doğubeyazıt şehri gözükmeye başlayacak, hele bir de günbatımına denk gelirsek değme keyfimize… Konaklama ve akşam yemeği Doğubeyazıt’ta..
 
4. Gün: Kahvaltının ardından, Osmanlı dönemi Çıldır atabeklerinden Çolak Abdi Paşa tarafından inşaasına başlanmış ama aynı soydan gelen İshak Paşa tarafından bitirilmiş İshak Paşa Sarayı’nı gezeceğiz. İlk peygamberlerden Nuh’un tufan efsanesinin geçtiği dağ, Ağrı Dağı’dır. Tufandan sonraki geminin izlerini, tufan hikayelerini anlatarak gezeceğiz. Doğubeyazıt’a dönüş yapıp öğle yemeğimizi yiyeceğiz.
 
Tura dahil olanlar: 3 gece konaklama, kahvaltı ve tüm yemekler, ulaşım, rehberlik, seyahat sigortası
 
Tura dahil olmayanlar: Uçak biletleri, şahsi harcamalar, alkollü ve alkolsüz içecekler, müze ve ören yeri girişleri

Yorumlar

Yorum