Pierre Loti kahvesinde sabah kahvesi ile güne başlıyoruz. Aynalıkavak Kasrı’nı ziyaret edeceğiz. Rahmi Koç Müzesi’nde Sultan Abdülaziz’in Avrupa seyahatinde kullandığı tren vagonunu, Abdülcanbaz’ın bisikletini göreceğiz; Kısmet’e selam duracağız.
Şehir Hatları Haliç seferi rotası: Eyüp-Sütlüce-Ayvansaray-Hasköy-Eminönü-Karaköy- Kasımpaşa

Şinasi’nin Pierre Loti savunması
Amicis’in metinlerinde Sütlüce
John Freely’nin görünmez rehberi Evliya Çelebi
Evliya Çelebi’nin külliyatında Hasköy
Aynalıkavak Kasrı
Rahmi Koç Müzesi: Abdülaziz’in Avrupa seyahatinde kullandığı tren vagonu, Sadun Boro’nun Kısmet’i, Abdülcanbaz’ın bisikleti, Harry Potter’ın arabası
Baronyan’ın Kasımpaşa’sı
Vesikalı Yarim ve köprü
Orhan Kemal ve Cibali
SALT Galata ve Alexandre Vallaury
Bedri Rahmi’nin mozaik panoları

Nihan Vural’dan…

Omurgası kızağa Salacak’ta konan Sadun Boro’nun Kısmet yelkenlisi dünyayı gezer. Bizim kısmetimize ise erguvanların son demlerinde şehir hatları vapuru ile Haliç’i gezmek düşer. Bazen iskelede inip dolaşalım, bazen de vapurdan Amicis, Baronyan, Evliya Çelebi gibi yazarların metinlerinde yer alan Haliç’in kenar mahallelerini tasavvur edelim, derim. Odak noktamız yine edebiyat ve sanat… Gezmeden duramayan maceracıları analım bu rotamızda: Sultan Abdülaziz, Evliya Çelebi, Pierre Loti, Abdülcanbaz, Hazerfan Çelebi, John Freely, Sadun Bora…
Yahya Kemal, Aziz İstanbul’a hangi tepeden bakıp “Bir Başka Tepeden” şiirini yazar? Abdülcanbaz ile Evliya Çelebi beraber nereye seyahat ettiler? Baronyan’ın Kasımpaşa’sı nasıl kokardı? Evliya Çelebi, rüyasında dünya seyahatine çıkabilmek için hangi camiide şefaat diledi? Vesikalı Yarim’in senaryosu kimin öyküsünden ilhamla yazıldı?

 Nihan Vural kimdir?

1975 İstanbul doğumlu Nihan Vural lisans derecesini Boğaziçi Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümünde, öğretmenlik formasyonunu Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesinde ve ön lisans derecesini İstanbul Aydın Üniversitesi Turist Rehberliği bölümünde tamamladı. Bilgi Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Programlarında Ahmet Hamdi Tanpınar, Orhan Pamuk ve uygulamalı sanat tarihi üzerine eğitim aldı. 10 yılı aşkın bir süre özel ve devlet üniversitelerinde İngilizce Okutmanı olarak çalışırken dünyanın çeşitli köşelerini gezme fırsatı oldu. Bu geziler sayesinde tanıştığı yavaş seyahat kavramını İstanbul’da tasarladığı kişiye ve gruplara özel tematik yürüyüş rotalarında da uyguladı ve doğduğu şehirde bile gezgin olmaktan hiç vazgeçmedi.
Rehberlikte uzmanlık ve ilgi alanları İstanbul, sanat ve edebiyat, kadın çalışmaları, geç dönem Osmanlı ve erken dönem Cumhuriyet mimarlığı, Bizans dönemi Konstantinopolis mozaikleri, Yunanistan ve Yunan kültürüdür. Şehir ve seyahat ile ilgili konularda çeşitli yayınlara yazı yazmakta ve fotoğraf çekmektedir. Evrilen şehir İstanbul’a nasıl entegre olabileceğimizi sorgulayan “İstanbul, Yeniden” ismini verdiği ilk kişisel fotoğraf sergisini 2013 yılında açtı. Şehir fotoğraflarına eşlik eden güncel ama aynı zamanda zamansız yazılardan oluşan kişisel bloğu “İstanbul Travelogue” ise İstanbul hallerini belgeleyen bir nevi günlüğüdür.