Buluşma noktası: Teşvikiye Saray Muhallebicisi
Başlangıç ve bitiş saati: 10:00-17:00
Tur rehberi: Nihan Vural 0536 474 1471
Katılım icin:
(linkteki formu doldurmanızı rica ederiz)
Kesin rezervasyon için lütfen rehberle iletişime geçin.
Katılım bedeli: 60TL

İstanbul, en bildiğimizi zannettiğimiz semtlerde bile şaşırtmadan duramaz bizi. Pırıltılı vitrinleri ile müstesna Nişantaşı’nda bile… Oysa ışıltılı yüzü sadece brasserie köşelerini tutmuş paparazziler, haute couture moda evleri, şık akşam yemeklerinden mi ibarettir bu 150 yıllık semtimiz? Nice yazar ve sanatçı gündelik yaşamın huzurunu ve yaratıcı ilhamını Nişantaşı, Teşvikiye, Maçka semtlerinde buldu.
Abdi İpekçi nerede vuruldu? Abidin Dino’nun ölmeden önce yaptığı son heykel hangisi? Nişantaşı’nın nişan taşları nerede? Latife Hanım evinin penceresinden ölene kadar hangi Mustafa Kemal heykelini seyretti? Kara Kitap’taki cinayet nerede işlendi? Selim İleri yazılarıyla en çok kimlerin kalbini kırdığına pişman? Cumhuriyet döneminin en çok satan romanlarını yazan Kerime Nadir ve Muazzez Tahsin Berkant nerede yaşadılar? 150 yıldır sanatın ve edebiyatın nabzını tutan Nişantaşı ve Teşvikiye semtlerinde bu soruların cevaplarını ararken Osmanlı’nın son döneminden günümüze uzanan bir yürüyüş yapacağız. Turumuzu Dolapdere Dirimart’ta Şakir Paşa ailesinin en renkli ferdi Fahrelnissa Zeyd’in geçen yıl Tate Modern’de gerçekleştirilen retrospektifinde sergilenmiş eserlerini de içeren kapsamlı bir sergisi ile tamamlayacağız.

Teşvikiye Camii ve menzil taşları
Bozlu Art Project sergi
Pamuk apartmanı
Vedat Tek evi ve Milli Mimari
Maçka Sanatçılar Parkı: Dimitrie Cantemir
Liquid Art System Sanat Galerisi: İtalyan sanatçılar
Abdi İpekçi anıtı
St. Regis Oteli: Tony Cragg heykeli
Ralli apartmanı: Fahrelnissa Zeid ve Şakir Paşa ailesi
Sanatın hamisi Narmanlı ailesi
Maçka Palas: mimar Mongeri ve Kerime Nadir
Maçka çeşmesi ve mimar D’Aronco
Maçka Silahhanesi ve Balyan ailesi
Abidin Dino’nun Dayanışma heykeli

Nihan Vural kimdir?
1975 İstanbul doğumlu Nihan Vural lisans derecesini Boğaziçi Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümünde, öğretmenlik formasyonunu Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesinde ve ön lisans derecesini İstanbul Aydın Üniversitesi Turist Rehberliği bölümünde tamamladı. Bilgi Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Programlarında Ahmet Hamdi Tanpınar, Orhan Pamuk ve uygulamalı sanat tarihi üzerine eğitim aldı. 10 yılı aşkın bir süre özel ve devlet üniversitelerinde İngilizce Okutmanı olarak çalışırken dünyanın çeşitli köşelerini gezme fırsatı oldu. Bu geziler sayesinde tanıştığı yavaş seyahat kavramını İstanbul’da tasarladığı kişiye ve gruplara özel tematik yürüyüş rotalarında da uyguladı ve doğduğu şehirde bile gezgin olmaktan hiç vazgeçmedi.
Rehberlikte uzmanlık ve ilgi alanları İstanbul, sanat ve edebiyat, kadın çalışmaları, geç dönem Osmanlı ve erken dönem Cumhuriyet mimarlığı, Bizans dönemi Konstantinopolis mozaikleri, Yunanistan ve Yunan kültürüdür. Şehir ve seyahat ile ilgili konularda çeşitli yayınlara yazı yazmakta ve fotoğraf çekmektedir. Evrilen şehir İstanbul’a nasıl entegre olabileceğimizi sorgulayan “İstanbul, Yeniden” ismini verdiği ilk kişisel fotoğraf sergisini 2013 yılında açtı. Şehir fotoğraflarına eşlik eden güncel ama aynı zamanda zamansız yazılardan oluşan kişisel bloğu “İstanbul Travelogue” ise İstanbul hallerini belgeleyen bir nevi günlüğüdür.

Yorumlar

Yorum