YUNANİSTAN’A EYLÜL KAÇAMAĞI: MİDİLLİ
Yaz henüz bitmeden!
Çanakkale ve Ayvalık manzaramızın eşsiz bir parçası olan Midilli adasının kuzeyini 3 günlük bir hafta sonu turu ile keşfetmek için Eylül en ideal zaman. 11 milyon zeytin ağacı ile yeşil yeşil ışıldayan Midilli’yi hep Sappho ve uzo ile anarız. Oysa, adanın zengin florası ve mutfağı, nefes kesici doğası, yürüyüş rotaları, festival ve yortuları ile misafirlerine her mevsim sunacak bir şeyleri bulunur. Tabii, gönül bağımızı da es geçmeyelim! Yazın son demlerinde biraz Osmanlı mirası, bolca Ege denizi ve güneşi, uzo ve mezeli sofralar adanın en güzel kızı, Molivos kasabasında bizleri bekler!

14-15-16 EYLÜL 2018 KUZEY MİDİLLİ
GEZİ LİDERİ: Nihan Vural
TEL: 0536 474 1471 (Whatsapp’ten iletişime geçiniz.)
Ayşegül Taşdemir 0534 974 4571
Email: istanbultravelogue@gmail.com Kontenjan: 14 kişi

ÖNEMLİ NOTLAR:
* Schengen vizesi almanız ya da yeşil pasaport sahibi olmanız gereklidir. Pasaportunda KKTC damgası olanlar Yunanistan’a giremezler. Kapı vizesi yerine normal vizeyi tercih ediniz; kapıda iki saate yakın bekleme süresi var.
* 2 gece 3 günlük Kuzey Midilli turu ücreti: 250 Euro (Tek kişilik oda farkı: 25 Euro)
* Gerekli durumlarda program akışında değişiklik söz konusu olabilir.
* Ulaşım: Jalem Tur AYVALIK-MYTHİLİNİ ve PETRA-AYVALIK katamaranı ile seyahat edilecektir. Gidiş dönüş aynı gümrük kapısından olmayacaktır. Midilli’den ayrıldığımız Petra gümrük kapısında duty free bulunmamaktadır.

Tur fiyatına dahil olanlar:
* Adada ulaşım
* Türkçe rehberlik
* Otelde 2 gece konaklama
* Cuma akşam yemeği
* Cumartesi sabah kahvaltısı
* Pazar günü sabah kahvaltısı ve öğle yemeği
* Tur programına dahil olan yemeklerde bir kadeh ouzo ya da dengi içecek
* Ayvalık- Midilli gidiş dönüş katamaran biletleri

Tur fiyatına dahil olmayanlar:
* Ayvalık’a kadar ulaşım
* Yurtdışı çıkış harcı ve vize ücreti
* Cuma günü ve cumartesi günü öğle yemekleri
* Yunan gecesi
* Kişisel harcamalar
* Müze giriş ücretleri

Kuzey Midilli Tur Programı (14-15-16 Eylül)
1. gün 14 Eylül Cuma
Sabah saat 08:00’de Ayvalık’ta Gümrük binasının önünde buluşuyoruz. Arzu edenler Gümrük Cafe’de meşhur Ayvalık tostuyla kahvaltı edebilirler. 09:00’da Jalem Tur katamaranı ile adanın merkezi Mytilini’ye hareket. Pasaport işlemlerinden sonra sahilde kahve molası, çarşıda alışveriş ve öğle yemeği. Osmanlı mirası Yeni Camii, kale ve Anadolu Ana anıtını (dışardan) gördükten sonra manzaralı sahil yolundan kuzeye doğru yola çıkış. Thermi’de eski Osmanlı kaplıcası Sarlıca Palas’ı ziyaret. Mandamados’ta kahve ve lokma molası. Seramik dükkanlarını ve Taksiyarhis kilisesini ziyaret. Molyvos’a varış. Otele yerleşme. Akşam yemeğine kadar serbest zaman. Limanda bir balık lokantasında akşam yemeği.

2. gün 15 Eylül Cumartesi
Sabah kahvaltı sonrası Molyvos çarşıda Güzel Sanatlar Okuluna dönüştürülen eski Krallis Konağını (ve mümkün olursa sadece özel etkinlikler için açılan Osmanlı Hamamını) ziyaret. Öğle yemeği için kaplıcaları ile meşhur Efthalou’ya gidiş. Çanakkale manzaralı kumsalda deniz banyosu. İsteyenler için sıcak kaplıca seçeneği. Aziz Kozmas ve Damian şapelini ziyaret ve yanı başındaki lokantada öğle yemeği. Yemek sonrası adanın en ünlü kilisesi Panagia Gorgona’ya (Deniz kızı Meryem) ev sahipliği yapan Skala Sykaminias kasabasını ziyaret ve tasarım dükkanlarında alışveriş. Vaktimiz kalırsa, ünlü yazar Stratis Myrivilis’in doğum yeri olan, dokusu hala bozulmamış bir dağ kasabası Sykaminia’da kahve molası ve Folklor Müzesini ziyaret. Molyvos’a dönüş. Akşam yemeğine kadar serbest zaman. Akşam çarşı içinde canlı Yunan müziği çalan bir tavernada akşam yemeği. (Eğer o tarihte hala Yunan gecesi düzenlenmeye devam ediyorsa)

3. gün 16 Eylül Pazar
Sabah Molyvos’ta serbest zaman: deniz keyfi, çarşıda alışveriş veya kale ziyareti. Öğlen Petra’ya gidiş. Osmanlı döneminden kalma müzeye dönüştürülmüş Vareltzidaina Konağı’nı ve Petra’ya ismini veren devasa bir kaya üzerine inşa edilmiş Panagia Glykofilousa kilisesini ziyaret. Kumsaldaki bir balık lokantasında öğle yemeği ve güneş banyosu. Dönüş yolu öncesi Türk çayını özleyenler için çay ve badem ezmesi keyfi. Jalem Tur’un 18:00 katamaranı ile Ayvalık’a dönüş.

Yorumlar

Yorum