EMİ UYGUN

İşte yine Hamursuz, Passover, Pesah Musevilerinin esaretten çıkış bayramı zamanı geldi. Yıllardır tam bayram zamanlarında, işim sebebiyle ikramlarımızın neşemizin bol olduğu izmir’deki aile bayram yemeklerinden uzak kaldım. Sağolsun İstanbul’da olduğum zaman sevgili arkadaşım Dorit Toledo sıcak ve samimi ailesi beni hiç yalnız bırakmadılar, gelebilmem için her türlü konforu sağladılar. Çok şanslıyım.

Bilinen tarih, M.Ö. 1200’lerde, Hz. Musa peygamber olduktan sonra halkına kötü davranan ve köle haline getiren Firavuna onları serbest bırakması için Tanrı’nın mesajını iletiyor. Fakat Firavun bu mesajları dinlemiyor. Passover yani pesah bayramının anlamı ‘atladı’ demek. Geldiği yer ise son bela oluşacağı zaman, Tanrı Hz. Musa’ya bütün İbranioğullarının birer küçük kuzu kurban etmelerini, onlardan akacak kanla evlerinin kapılarına işaret koymalarını ister. Böylece Tanrı bu işaretleri gördüğü her evi atlayacak ve o ev de beladan korunacaktır.

Firavun Tanrı’yı dinlemediği için Mısır halkının başına gelen 10 tane beladan sonra İsrailoğullarını bırakır. Fakat hemen terk etmelerini söyler. Çok kısa bir sürede mayasız ekmek yapmaları gerekmektedir. Bu yüzden hemen matsa denilen mayasız ekmekler yapılır. Matsa’nın bize hatırlattığı sembolik anlam da egonun yanlış yönlendirdiği insanın kendini Tanrı gibi görüp başkalarını aşağılamasıdır. Matsa mayasız olduğu için ve kabarmadığı için egonun da olmaması gerektiğini hatırlatıyor;

Hepimiz renkli bir çiçek bahçesinin farklı karakterleriyiz. Hiç kimse Tanrı katında ne büyük ne de küçüktür. Bir bütünün parçalarıyız. Kendini her iki türlü hisseden de bu yanılsamanın sonuçlarına katlanır.

Pesah bayramı normalde bir hafta sürer fakat diasporadaki museviler için bayram 8 gündür. Tabi bayram yemeğimizde Matsa’mız eksik olmaz., Hele annemin Matsa ile yaptığı etli Mina. Islatılmış Matsa’nın içine patates, parça et, dereotu, maydanoz, taze soğan, karabiber ve tuz atılıp yumurta ile karıştırılıp fırına atılır. Ve yüreğimizdeki sevgi şükür ve afiyetle yenilir.

Gönlü güzel olan herkesin bayramı kutlu olsun.

 

Emi Uygun