Ahmet Faik ÖZBİLGE

Ahmet Faik ÖZBİLGE

Turist Rehberi

Ahmet Faik Özbilge İstanbul’da doğdu. Galatasaray Lisesi’ni bitirdikten sonra, Boğaziçi Üniversitesi’nde Sosyoloji Bölümü’nden mezun oldu.1987 yılında Turizm Bakanlığı’ndan Fransızca dilinde kokart aldı. Daha sonra, kokartına İngilizce’yi de ekletti. Uzun yıllar, yurtiçi ve yurtdışında rehberlik yapan Özbilge, çeşitli dergilerde gezi yazıları yazdı, yerli/yabancı belgesellere konuk oldu. Araştırma yapmış olduğu yerlerle ilgili kitaplar hazırladı. Rehber dostlarını da yazmaya teşvik ederek kolektif kitap projeleri gerçekleştirdi. Zamanla kendisini sadece uzmanlık gerektiren kültür gezilerine verip, İstanbul, Doğu Anadolu ve Türkiye’nin komşuları konularında kendini geliştirdi. Yeni güzergahlar belirleyip, konulu özgün geziler tasarladı.

“İstanbyzantium” bilgi paylaşım grubunu kurdu. “Bizans Okumaları’’ adı altında kitap sunumları düzenledi. Radyo KENT FM 101.4’te ‘1001 İstanbul’ Programı’nda alanlarında uzman rehberlerle beraber İstanbul’a dair bildiklerini paylaştı. Halen yeni geziler ve gezi kitapları hazırlamaya devam etmekte…

Hüseyin Avni ÖZKAN

Hüseyin Avni ÖZKAN

Turist Rehberi

1965 yılında Balıkesir‘in Susurluk ilçesinde doğdu. İlkokulu Susurluk’ta okudu. Ortaokul ve lise öğrenimini İstanbul Galatasaray Lisesi‘nde yaptı ve buradan mezun oldu. Daha sonra yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksekokulu’nda yaptı. 1990 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığının bünyesindeki Profesyonel Turist Rehberliği kursunu bitirerek kokart aldı. O tarihten itibaren yurtiçinde ve yurtdışında turist rehberi olarak çalışmakta ve turizm yazıları yazmaktadır.

Bu sırada Hüseyin Avni Özkan , 2 adet gönderiye imza atmasından gurur duyduğumuzu belirtelim.

Egemen DEMİRCİOĞLU

Egemen DEMİRCİOĞLU

Turist Rehberi

Galatasaray Lisesi (1984) ve Boğaziçi Üniversitesi, Ekonomi Bölümü (1990) mezunudur. 1992’den beri İngilizce ve Fransızca ülkesel kokartlı profesyonel rehberdir. “İstanbul Kültür ve Sanat Rehberliği” uzmanlık belgesi vardır. İstanbul’la ilgili yazıları ‘7 gezi 7 İstanbul” adı kitabında ele almıştır. Boğaziçi Üniversitesi ve Bilgi Üniversitesi Yayınlarına bir dizi kitap çevirmiştir. Ayrıca sayısız çocuk kitabı çevirmiştir.

Bu sırada Egemen Demircioglu , 48 adet gönderiye imza atmasından gurur duyduğumuzu belirtelim.

Ergican ACARBAŞ

Ergican ACARBAŞ

Turist Rehberi

Galatasaray Lisesi ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesini bitirdi
Fakültede okurken 1975 yılında TMGT (Türkiye Milli Gençlik Teşkilâtı) Rehberlik Kursunu;
1977 yılında da Turizm Bakanlığı Kursunu bitirerek Ülkesel Profesyonel Turist Rehberi oldu.

1993 yılında ticaret hayatına atılarak "Sport Merchandising", Lisanslı Spor Ürünleri ve Taraftar Mağazacılığı sektörünun kurulmasına öncülük etti.Bir müddet klasik ticaret ve rehberliği birlikte yürüttü.

Şu anda rehberliğin yanı sıra yeni nesil internet tabanlı ticaret yapmakta ve bunun eğitimini vermektedir .Özel ilgi alanları, genel tarih ,dinler ve mezhepler tarihi ve aralarındaki etkileşimlerdir.
Bu sırada Ergican Acarbaş , 0 adet gönderiye imza atmasından gurur duyduğumuzu belirtelim.

Ömer KAPTAN

Ömer KAPTAN

Turist Rehberi

1988 Bursa doğumlu olan Ömer KAPTAN ilkokul ve Ortaokulu Bursa’nın Yıldırım ilçesinde tamamladı.

İpekçilik Anadolu İmam Hatip lisesinden 2006 yılılnda, Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden (4 yıllık) 2013 yılında, Turizm Rehberliği bölümünden ise 2017 yılında mezun oldu. Yüksek Lisans eğitiminde çalışma alanı olarak belirlediği "Dinler Tarihi" sahasında araştırmalarına devam etmektedir.

İpekçilik imam hatip lisesinde okuduğu yıllarda okul öğrenci temsilciliğini yaptı. İlahiyat fakültesi yıllarında aktif iş hayatına başladı, 2007-2012 yılları arasında Prof. Dr. Türkan Akyol Göğüs Hastalıkları Hastanesinde V.H.K.İ bölümünde çalıştı. Öğrenimini devam ettirmekle birlikte 2012 -2018 yılları arasında TC. Gençlik ve Spor Bakanlığında çalıştı. Gençlik ve Spor Bakanlığının yurt içi ve yurt dışı projelerinde görev alan Ömer Kaptan bu görevlerinde çeşitli başarı ve teşekkür belgeleri aldı.

2013 yılından itibaren Bursa Şehir Gazetesinde yazmaya başlayan Ömer Kaptan’ın, daha sonra yazı serüveni Bursa B7, Yıldırım Kültür Sanat, Bursa‘da Zaman gibi dergilerde devam etti. İstanbul’daki kültür turlarının yoğunlaşmasıyla birlikte Bursa’dan sonra İstanbul tarihine eğilen yazarın Kitabeler, Etimoloji, Tarih ve Mekânlar üzerine yaptığı kitap çalışmaları da devam etmektedir.

Osmanlıca ve Arapça dersleri de veren yazarın Kitabe okumaları üzerine proje hazırlıkları sürmektedir. Yaklaşık 4 yıl Hat sanatı çalıştıktan sonra Kaligrafi sanatına ilgi duymaya başlayan yazar, farklı yazı karakterleri üzerine kaligrafi çalışmaları yapmaktadır.

2017 yılı itibariyle Profesyonel Rehberlik Kokartını alan Ömer Kaptan Türkiye’nin tüm bölgelerine ve yurt dışında Kudüs, Bosna, Özbekistan başta olmak üzere Avrupa ülkelerine kültür turlarını gerçekleştirmekle birlikte Tarih, kültür ve ilahiyat bilimleri alanında verdiği konferanslara ve Televizyon Programlarına da devam etmektedir.

Pembe ÖZDEMİR

Pembe ÖZDEMİR

Turist Rehberi

1961 Giresun/Espiyede doğdum.
1981 den itibaren İstanbul da yaşıyorum.
1989 da Japonca dilinde rehber oldum.Hala rehber olarak çalışıyorum.İşimi severek yapıyorum.Meraklarım arasında sürekli öğrenmek keşfetmek ve paylaşmak var.Doğa ve hayvanları seviyorum onlar için acı çekiyorum.

Bu sırada Pembe Özdemir , 1 adet gönderiye imza atmasından gurur duyduğumuzu belirtelim.

Sevil UZEL

Sevil UZEL

Turist Rehberi

Sevil Uzel’in onbeş yılı insan kaynaklarında olmak üzere toplam yirmibeş yıl iş deneyimi vardır. Öğrencilik hayatı boyunca amatör olarak
yer aldığı turizm sektöründe profesyonel olarak çalışabilmek için 2016 yılında Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek
Yüksekokulu Turizm Rehberliği bölümünü bitirmiştir, Türkçe, Fransızca ve İngilizce dillerinde kokartlı rehberdir. Sürekli öğrenci
kalınan bu meslekte bilgisini çoğaltmak ve paylaşmak çabası dışında, elbette seyahat etmekten, yemek yemekten ve yeni
insanlarla tanışmaktan hoşlanır.

Sevil Uzel Galatasaray Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü mezunudur. İstanbul’da yaşamaktadır.

Metin KURAL

Metin KURAL

Turist Rehberi

1958 İstanbul Laleli doğumluyum. Galatasaray Lisesi ve Boğaziçi Üniv. Uluslararası İlişkiler bölümü mezunuyum.
1976 yınca TMGT gençlik derneğinin düzenlediği amatör rehberlik kurşunu bitirerek mesleğe adım attım. 1983‘te bakanlığın kursunu da bitirerek Fr. kokart sahibi oldum. 2005’te İngilizceyi de ilave ettim. Uzun yıllar ağırlıkla Doğu ve Klasik Anadolu turları yaptım. 1995 sonrası çok sayıda yurt dışı tur da yaptım.

Son yıllarda İstanbulun ayrıntılı turlarına da epey ağkışlık verdim. Aile büyüklerimin ve benim çocukluk, gençliğimin Suriçi İstanbulu’nun yaşanmış tarihini anlatmak en büyük keyfim. 2002-2016 yılları arasında 4 dönem İRO yönetim kurulu üyeliğinde bulundum. 2001- 2007- 2009 ve 2019 yıllarında yeni rehberlerin Anadolu eğitim gezisinde de rehberlik yaptım. Velhasıl 43 senedir mesleğimizi, çok da severek, icra ediyorum.

Bu sırada Metin Kural , 2 adet gönderiye imza atmasından gurur duyduğumuzu belirtelim.

Nermin Hatay

Nermin Hatay

Turist Rehberi

1987’de Hatay’da doğdu. Van 100. Yıl Üniversitesi Turist Rehberliği Bölümü ve Konya Selçuk Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. 2009 yılından beri yerli ve yabancı gruplara İngilizce ve Arapça dilinde rehberlik yapmaktadır. Okuduğu yıllar içerisinde bir çok dergahta tasavvuf ve tarikatlar üzerine eğitim almıştır. ‏

Şu anda da İslam Tasavvufu ve Sanatları üzerine çalışmalarını sürdürmektedir.

Nihan VURAL

Turist Rehberi

1975 İstanbul doğumlu Nihan Vural lisans derecesini Boğaziçi Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümünde, öğretmenlik formasyonunu Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesinde ve ön lisans derecesini İstanbul Aydın Üniversitesi Turist Rehberliği bölümünde tamamladı. Bilgi Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Programlarında Ahmet Hamdi Tanpınar, Orhan Pamuk ve uygulamalı sanat tarihi üzerine eğitim aldı. 10 yılı aşkın bir süre özel ve devlet üniversitelerinde İngilizce Okutmanı olarak çalışırken dünyanın çeşitli köşelerini gezme fırsatı oldu. Bu geziler sayesinde tanıştığı yavaş seyahat kavramını İstanbul’da tasarladığı kişiye ve gruplara özel tematik yürüyüş rotalarında da uyguladı ve doğduğu şehirde bile gezgin olmaktan hiç vazgeçmedi.
Rehberlikte uzmanlık ve ilgi alanları İstanbul, sanat ve edebiyat, kadın çalışmaları, geç dönem Osmanlı ve erken dönem Cumhuriyet mimarlığı, Bizans dönemi Konstantinopolis mozaikleri, Yunanistan ve Yunan kültürüdür. Şehir ve seyahat ile ilgili konularda çeşitli yayınlara yazı yazmakta ve fotoğraf çekmektedir. Evrilen şehir İstanbul’a nasıl entegre olabileceğimizi sorgulayan “İstanbul, Yeniden” ismini verdiği ilk kişisel fotoğraf sergisini 2013 yılında açtı. Şehir fotoğraflarına eşlik eden güncel ama aynı zamanda zamansız yazılardan oluşan kişisel bloğu “İstanbul Travelogue” ise İstanbul hallerini belgeleyen bir nevi günlüğüdür.

Bu sırada Nihan Vural , 7 adet gönderiye imza atmasından gurur duyduğumuzu belirtelim.

Uğur AŞGEL

Turist Rehberi

Ozan BAHÇE

Turist Rehberi