İncili Köşk, Soteros (selamete kavuşturan – Saint Sauveur) İsa ayazmasının üzerine yapılmış. Ayazmanın varlığını sürdürmesine izin vermiş padişah. Rumlar, özellikle 6 Ağustos Metamorfoz yortusunda (Latincesi: Transfigürasyon; yani İsa’nın havarilerine görünmesi ve yüzünün değişip ışıldaması), ama kutsal sudan medet umduklarından, sık sık başka zamanlarda da ayazmayı ziyaret eder; ziyaretçiler Köşkün önündeki daracık sahil parçasını doldururlarmış.
Bu ayazmanın suyu gut hastalığına iyi geliyormuş. Hastalar, bacaklarını ayazmanın suyuyla ıslanmış kumlara gömüp iyileşmeyi umarmış. Padişah’ın hoşuna gidiyormuş zahir bunları seyretmek. Zaman zaman – görünmeden – para atıp sevindirirmiş de insancıkları.
Bu tolerans 1821 Yunan İsyanına kadar sürdü.
Köşk yapılırken, kutsal su kaynağı, köşkün altyapısının içinde, yedi basamakla inilen bir ayazma olarak düzenlendi. Mütareke döneminde burada kazı yapan Fransızlar tekrar ortaya çıkardı bu ayazmayı. Hala orada olması lazım.
Aynı Fransız ekibi, ayazmanın hemen yakınındaki Soteros kilisesinin kalıntılarını da kazıp araştırdı.
Not: Marmara surlarında esas olan (hem Bizanslılar hem Osmanlılar için) denize sıfır olmalarıydı. Ama ister istemez surların önü dolup bir sahil şeridi oluşuyordu zamanla. Nitekim, Bizanslılar, zaman zaman, surları Marmara’ya doğru ilerleterek güvenlik için sakıncalı olan bu durumu ortadan kaldırmışlardır.
Foto: Bir gün sahil yolunda Ahırkapı’dan Sarayburnu’na doğru yürüyüş yapar ve surların dibinden giderseniz, İncili Köşk’ün altyapısı böyle çıkacak karşınıza. Altyapının içine girip yedi basamaklı ayazmayı bulmayı deneyebilirsiniz. Ben – henüz – denemedim!

Egemen Demircioğlu